Úvodní stránka
TolkienCon 2020 >>
Články, zprávy (565)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (479)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (620)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
Kinofil
ScifiWorld
Srdce Erinelu
warcraft.bonusweb.cz
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 1237 lidí

Celkem návštěvníků
9760302

English version here

Nejen o víně vážně i nevážně...


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Súlwen Alassea
8.10. 2002
Zbarvení vlasů hlavních hrdinů Pána prstenů v knize a ve filmuVerze pro tisk
Zbarvení vlasů hlavních hrdinů Pána prstenů v knize a ve filmu

Jistě jste si všimli, že jedním z témat, které obvykle rozviřuje diskusi nad fotografiemi z filmů Společenstvo prstenů a Dvě věže, je zbarvení vlasů jednotlivých postav (pokud ovšem opomenu zbarvení očí a barevné kontaktní čočky, oblíbené to téma obdivovatelek jednotlivých herců :-)). Většina z nás si také všimla, že některé postavy ve filmu se zbarvením svých vlasů odlišují od hrdinů v Tolkienových knihách. Proč? Těžko určit. Režisér však k této volbě má jistě své důvody. Podívejme se tedy jak to se zbarvením vlasů u Tolkienových hrdinů je.

Hobiti
Hobiti vstupují do příběhu jako první rasa Středozemě. Přestože se v mnoha vlastnostech odlišují od "Velkých lidí" není sporu o tom, že jsou jejich vzdálenými příbuznými. Dělí se do tří více méně odlišných kmenů: Chluponozi, Stati a Plavíni. Vlasy mají kudrnaté a zbarvení jejich vlasů je obvykle hnědé v různých odstínech. Například Plavíni mají vlasy světlejší. Chluponozi jsou na druhou stranu spíše snědší. A pokud je řeč o vlasech, dovolím si ještě krátkou poznámku týkající se vousů. Hobitům, s výjimkou některých Statů, totiž vousy nerostou (pravděpodobně to kompenzují osrstěním svých dolních končetin :-))
Jinak než hnědě zbarvené vlasy jsou u hobitů vzácné. Výjimkou bylo mnoho dětí narozených a počatých v roce 1420 krajového letopočtu, které měly vlasy zlaté. (Koneckonců i dědičnost má své výjimky a v jednom roce se nám mohou hromadně projevit všechny recesivní alely :-)).

Lidé
Obecně, jak jistě víte z vlastní zkušenosti, lidé mohou mít jakoukoliv barvu vlasů. U některých národů však určité zbarvení vlasů převažuje a jiné se naopak nevyskytuje (Asi velmi obtížně byste hledali blonďatého Jižana nebo černovlasého Rohira).

- Dúnadani a Hraničáři
Severští hraničáři jsou v podstatě potomky vznešených Dúnadanů. Jako u takových u nich tedy spíše převažuje tmavší zbarvení vlasů, i když to není podmínkou, a pochopitelně šedé oči. Aragorn, či chcete-li Chodec, Elessar, má vlasy tmavě hnědé. Boromir má vlasy tmavé a oči šedé. Toto jsou dvě hlavní lidské postavy vystupující ve Společenstvu prstenu. Nesmíme však zapomenout na Ječmínka Máselníka, který nemá vlasy žádné.
Ve Dvou věžích se nám objevují další lidé - Gondorští, Ithilienští hraničáři. Většina z nich má opět vlasy tmavé, koneckonců jsou to potomci Dúnadanů. U Faramira je jistá změna filmu oproti knize. Zatímco v knize má vlasy havraní (černé) ve filmu jsou spíše světlé (Přiznejme si, že k zlatovlasé Éowyn se rozhodně více hodí Faramir s havraními vlasy :-)). V Návratu krále se pak setkáme s Denethorem, otcem Faramira a Boromira. měl by být šedovlasý, koneckonců ve svém věku již na to má nárok. Další postavou je kníže Imrahil. I on by měl být tmavovlasý se šedýma očima. Stejně jako Barahir a Beregond. To jsou však již postavy z Návratu krále, a tak se nechme překvapit.

- Rohirové
Ve Dvou věžích se nám to lidskou rasou začne přímo hemžit. Jako první se seznámíme s Rohiry, kteří byli především zlatovlasí (chcete-li blonďatí). Koneckonců do své země přišli ze severu, byli to tedy potomci Seveřanů. Pokud tuto skutečnost srovnáme s našimi zeměpisnými podmínkami a zbarvením vlasů severských národů, vidíme, že je v současnosti situace obdobná. Pro zbarvení vlasů si Rohirové od svých nepřátel Vrchovců vysloužili přezdívku "Slámové hlavy". Éomer měl vlasy světlé. Éowyn obdobně - zlaté. Théoden měl vlasy bílé (koneckonců v případě plavovlasého člověka je hloupost, aby ve stáří měl vlasy šedé :-)). Nemá smysl více se rozepisovat o dalších postavách (Háma, Théodred, …), všichni měli vlasy plavé. Jaké zbarvení vlasů měl Gríma (Červivec) jsem neobjevila. Ve filmu bude mít vlasy černé, což by odpovídalo. Pravděpodobně mu v žilách koluje spíše krev Vrchovců, než Rohirů.

- Drúadani
Další lidský rod (i když velmi vzdáleně příbuzný) jsou drúadani. Zbarvení jejich vlasů, no jak to říci, je poněkud vybledlé (pro otrlejší povahy vyblité :-)) I oni patří k postavám z Návratu krále, takže můžeme očekávat jak si s nimi filmoví tvůrci poradí (či neporadí).

- Nepřátelské kmeny
Dalším lidským kmenem jsou Vrchovci, kteří mají vlasy tmavé.
Jižané (Haradští) bezpochyby nemohou mít vlasy jinak zbarvené než černě.
Východňané byli opět snědí a tmavovlasí.

Trpaslíci
Co říci ke zbarvení vlasů trpaslíků? Jelikož jde o bezesporu "velmi sličný" lid, jejich popisu se věnuje značná pozornost. Zbarvení vlasů a vousů je tmavé, většinou hnědé.

Skřeti
Myslím, že ke zbarvení vlasů se nemá smysl vyjadřovat. Skřeti mají další výjimečné exteriérové vlastnosti, které upoutají dříve než zbarvení jejich vlasů (pokud ovšem nějaké vlasy mají).

Enti
Kořínky a větvičky :-)

Elfové
Zbarvení vlasů elfů je bezesporu nejzajímavější otázkou. Důvodem je i to, že zbarvení vlasů úzce souvisí s příslušností k jednotlivým rodům. Základní rozdělení elfů je na Eldar a Avari. Eldar jsou pak děleni na Vanyar, Noldor, Teleri. Trochu zmatek nám dělají Teleri, kteří se prostě ne a ne rozhodnout, zda na západ ano, či ne (tak trochu mi to připomíná českou mentalitu :-)). Zjednodušeně je možné říci, že ti, kteří na západ neodešli, jsou Sindar a Nandor (záleží na tom, ve které fázi pochodu se odtrhli. Tak to jenom ve zkratce. A nyní se již můžeme věnovat jednotlivým rodům.
Vanyar by nás v historii Středozemě téměř nemuseli zajímat. Všichni odešli do Valinoru a již tam zůstali. Vlasy měli zlaté. Významné je však,, že druhou ženou Finwëho (Noldor) byla Indis, který patřila k Vanyar. Z této linie pochází Gil-galad, Elrond a jeho děti, i Galadriel. Noldor byli naopak, až na některé výjimky, tmavovlasí a šedoocí. Teleri a Sindar neměli nijak vyhraněné zbarvení vlasů. Podívejme se však raději na jednotlivé postavy, které zasáhli do příběhu Pána prstenů.
Elrond, v jehož žilách koluje krev Noldor, Vanyar i lidí, má vlasy tmavé a oči šedé. Jeho potomci Elladan, Elrohir a Arwen, jejichž matkou je Celebrían, dcera Galadriel a Celeborna, nesou tedy i krev Teleri, jsou v tomto směru podobní svému otci. Prostě praví Noldor tmavovlasí a šedoocí (i když jak vidíme, tak s tím "čistým" původem to není nijak vynikající :-))
Musím se ještě zmínit o Glorfindelovi, který patří k Noldor a má vlasy zlaté. Koneckonců, jeho jméno nám to jasně říká. Ve filmu se však neobjevuje.
Galadriel, přestože patří podle linie k Noldor (Pokud se však podíváme na její původ procentuelně, je spíše Teleri), má vlasy zlaté. Celeborn Doriatský, patřící k Sindar, má vlasy stříbřité.
Gil-galad do příběhu přímo nezasahuje, ale ve filmu jej máme možnost vidět. Oči měl šedé a vlasy tmavé.
Legolas nás provází celým příběhem. I on patří k Noldor, stejně jako jeho otec Thranduil. Matka však pravděpodobně patřila k Sindar, přestože si nejsem jistá, zda se o ní vůbec Tolkien zmiňuje. Legolas je tedy pravým představitelem Noldor se šedýma očima a tmavými vlasy. Ve filmu, jak jistě víte, je tomu jinak.

Maiar
Maiar, tedy božské či nadpřirozené bytosti také samozřejmě v příběhu vystupují. I když ve většině případů na sebe berou lidskou podobu. Zbarvení vlasů má pro ně podobný význam jako pro nás zbarvení kabátu.
Sauron - Asi si říkáte, proč se o něm zmiňuji. (Že by i oko mělo vlasy?) Jelikož se však jedná o jednu z klíčových postav příběhu, neodpustím si poznámku, že i on bral kdysi na sebe lidskou podobu a to dokonce velmi sličnou. Pokud se nemýlím, upřednostňoval tmavé barvy, tedy i tmavé vlasy.
Istari (čarodějové) ctili své barvy. Saruman Bílý měl tedy vlasy bílé. Gandalf Šedý měl vlasy šedé, ovšem až do chvíle, kdy se z něho stal Gandalf Bílý. V tomto případě film "ctí barvu" také. Radagast Hnědý měl vlasy hnědé, ale ve filmu tato postava byla také vypuštěna. Jakou barvu vlasů měli Modří čarodějové mi není známo, můžeme se pouze dohadovat :-))
Tom Bombadil, který se nám ve filmu taktéž neobjevil, má vlasy hnědé. Jeho žena Zlatěnka, jak její jméno napovídá, má vlasy zlaté.

Závěrem této "vědecké práce" chci podotknout, že je více než pravděpodobné, že jsem některou postavu opomněla. Jsem si také jistá, že některý ze vzdělaných tolkienologů může v článku objevit nějakou nesrovnalost(i), proto se nezdráhejte opravovat, doplňovat a diskutovat.

Súlwen Alassea

Pokud vás tento článek zaujal, pak doporučuji ještě tyto tři:

Přečteno celkem 23803x, verze pro tisk

Další článek - Rozhovor s Viggo `Aragorn` Mortensenem; Postavy z Pána Prstenů jak je neznáte - jen pro starší 18 let!; Minometem proti Helmovu Žlebu; Soundtrack ke Dvěma Věžím 9. prosince; Oddělené stopa pro zvuk a hudbu na rozšířeném DVD nebude?

Předchozí článek - Zajímavé zprávy o Dvou Věžích; Dvě Věže od Games Workshop přicházejí na trh; Společenstvo nejlepším filmem za posledních 15 let; Balrog jako svícen; Dvě Věže na domácím kině

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
Vishomi, poidáno 17.9.2022 9:48:41
<a href=http://buydoxycyclineon.com/>doxycycline uses</a> Oil lipid tear deficiency is the result of meibomian oil gland dysfunction, rosacea, or following oral isotretinoin medication.
ELUDDIB, poidáno 16.9.2022 21:41:43
<a href=https://buydoxycyclineon.com/>order doxycycline</a> The ixodids are hard ticks and evolve through three stages larva, nymphal, and adult.
Rogerbged, poidáno 13.9.2022 21:48:42
The two Earthshattering Palms and Babu Fist slammed into the Killing God Fist at the same time. <a href=http://tamoxifenolvadex.com/>nolvadex on cycle</a>
SkeklyseW, poidáno 13.9.2022 8:44:01
There is another thing though. <a href=http://tamoxifenolvadex.com/>how does tamoxifen work</a> Xarelto Bleeding Risks May Decrease Based on Dosage.
Disredo, poidáno 13.9.2022 3:51:36
<a href=http://tamoxifenolvadex.com/>natural tamoxifen alternatives</a> Any condition which is not in the Book of Allah is invalid even if it is a hundred conditions.
Accoula, poidáno 10.9.2022 6:47:14
Clomiphene is also often used to produce multiple eggs for harvesting in women who are undergoing assisted reproductive technologies. <a href=https://clomida.com/>what does clomid do for men</a>
Effenty, poidáno 10.9.2022 4:24:07
Clomid can be used along with timed intercourse cycles. <a href=http://clomida.com/>clomid by mail</a> Common Clomid and Viagra drug interactions by gender.
Eldence, poidáno 7.9.2022 8:47:57
Cialis has been on the market for many years, so it is encouraging to see that the reviews, both positive and negative, follow a common theme <a href=https://cheapcialiss.com/>online cialis pharmacy</a> Our Combo Packs
Faigree, poidáno 7.9.2022 6:52:16
<a href=http://cheapcialiss.com/&gt;buy cialis pills</a> Check out our selection of medications for erectile dysfunction and sexual health today
rollamn, poidáno 5.9.2022 17:37:55
Branded medicine vs generic medicine <a href=http://vtopcial.com/>cialis 20mg price</a> In short, Hims can become your one-stop-shop for most of your healthcare needs
Weedplups, poidáno 5.9.2022 6:47:58
If you re using tadalafil Cialis 5 mg daily, ask your APP how you should use this medication along with your injections <a href=https://vtopcial.com/>5 mg cialis generic india</a>
huloubY, poidáno 5.9.2022 1:49:29
This may not be a complete list of adverse effects that can occur <a href=https://vtopcial.com/>buy cialis generic</a> A prescription will only be written if deemed appropriate after the digital consultation by the licensed medical provider
infuddy, poidáno 3.9.2022 6:18:23
I tried Cialis because my new insurance company wanted me to try it before authorizing Viagra, which I had been using for two years <a href=http://buypriligyo.com/&gt;emla cream and priligy tablets</a> 5 in China, 56
Himeimpaw, poidáno 1.9.2022 13:19:05
If you re interested in understanding the science behind erections and how tadalafil works in more detail, check out our Book of Erections, which has everything you need to know about erections and more <a href=http://cialisfstdelvri.com/>generic cialis vs cialis</a>
Vopepay, poidáno 1.9.2022 3:47:39
<a href=http://cialisfstdelvri.com/>generic 5 mg cialis</a> The medication you purchase is not name brand, but instead generic
ZohingTig, poidáno 1.9.2022 2:18:11
You should also be looking for the following features when choosing a virgin coconut oil <a href=http://cialisfstdelvri.com/>viagra vs cialis</a> The most common side effects of Viagra and all PDE5 inhibitors according to Harvard Health are headache, flushing, upset stomach, congestion, diarrhea, dizziness, and rash
KeetteLen, poidáno 19.8.2022 10:39:42
40mg Levitra <a href=https://iverstromectol.com/>stromectol 3 mg side effects</a> Viagraonline
EveGavY, poidáno 20.2.2018 0:43:36
Cialis No Prescription From Canada Cialis Tempi Di Effetto <a href=http://cial20mg.com>buy cialis</a> Viagra Per Cuore
Silwen, poidáno 7.11. 2005 22:43:07
Rozhodně nesouhlasím s tím,že je Legolas z Noldor.Pravděpodobně je Sinda,pokud se nemýlím,četla jsem,že jeho rod pochází z Doriathu a tam bylo Noldor poskrovnu ne(kvůli vraždění v Alqualonde,jedině snad Finarfinův rod,ale to určitě není) ?
Ruby, poidáno 29.6. 2003 18:56:30
WeeDee: Nemůžeš se podívat, kde? Hodně lidí se o tom neustále dohaduje a všeobecně se míní, že to Tolkien nikde nenapsal. Koukni se po tom, jo?
WeeDee, poidáno 15.6. 2003 19:32:33
Ruby: Někde jsem četla (podle Tolkienových poznámek) že byl blond....
Ruby, poidáno 18.5. 2003 9:32:39
WeeDee: Ale nevíme, kdo je jeho matka. Takže může mít i tmavé vlasy... :o)
WeeDee, poidáno 11.5. 2003 19:15:23
Nic ve zlým ,ale Legolas patří k Sindar a má vlasy blond stejně jako jeho otec...
Sid, poidáno 22.12. 2002 20:57:26
Moooc pěkné Sulwen. Squelá práce.

BTW už párkrát jsem tady viděla jmenované Nedokončené příběhy. Nevíte kde by se daly sehnat?

Sírwen, poidáno 4.11. 2002 19:37:11
Eledhwen: jak kde. Skutečně se v Silmarillionu píše, že Finarfin byl zlatovlasý po matce, kdežto Fingolfin černovlasý po otci. Jenže Tolkien svoje dílo nikdy neuzavřel a často si odporoval, takže nic není jisté... Já bych brala silmarillion jako jistotu, radši. Protože pak je ten bordel v tom šílenej. Labuť byla znak Teleri, a přejala jí Galadriel, jako dcera Eärwen a Finarfina. Znak Fingolfina měl snad nějakého koně nebo jednorožce... už si to nepamatuju, ale určitě jsem to někde četla a když to najdu, dám vědět.
Eledhwen, poidáno 17.10. 2002 10:06:55
to Nolofinwe: je mi úplne jasné, že Fingolfin mal vlasy zlaté (ďalší dôvod na Feanorovu nenávisť), pýtam sa na Fingolfinove znaky (strom, labuť atď). Viem len, že boli strieborné a modré, lebo Gothmog -po zabití Fingona- ich zadupal do prachu). Ale moc díky!!!
(v)Eru, poidáno 16.10. 2002 9:10:33
Dobrý, myslím, že pan profesor by docela koukal a možná by se dozvěděl i něco nového :o)
meresjeff, poidáno 15.10. 2002 7:13:21
Nech na hlavě Sulwen. Z nekonecneho cekani na TTT jsem se musel lecit opetovnym prectenim knihy. Takze se mi vsecko jeste nevykourilo pryc:-)
Súlwen, poidáno 15.10. 2002 1:46:00
meresleff: "… Chci si pořádně popovídat s Bombadilem: tak, jak jsme si nepopovídali za celý můj čas. On obrůstá mechem a já byl kámen odsouzený ke kutálení. Ale dny mého kutálení končí a teď si budeme mít mnoho co říct." Smekám před tvou pamětí a znalostí knihy. (To my, kteří jsme na tom s pamětí hůř, musíme častěji listovat :-)
Tom Bombadil je skutečný "prastar". Myslím, že jej Tolkien nikdy nepřiřadil do žádného šuplíku, protože nechtěl. Tom Bombadil je prostě Bombadil. Je starší než Pán prstenů i než Hobit a Tolkien se nejspíš nedokázal této postavy vzdát a proto ji učinil součástí tohoto geniálního díla. Na druhou stranu, kam jinam, než mezi Maiar Bombadila zařadit :-) Ale to je věčný problém škatulkování.

Neral, poidáno 15.10. 2002 1:14:04
Myslím, že o Bombadilovi je obecně známo, že o něm není známo, co byl zač:-)))) Taky jsem o tom s přáteli trochu debatoval a myslím si, že Tolkien se víceméně záměrně nezmiňuje o tom, KDO to to vlastně byl. Takže podle mě je to otevřená otázka, která nemá uspokojivou odpověď.
Ale ''pracovně'' je asi nejrozumější zařadit ho mezi Maiar.

Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 15.10. 2002 0:54:28
WS: že Galadriel se ve filmu neobjevila v článku není. Ta věta patří k postavě Glorfindela
ws, poidáno 14.10. 2002 9:47:59
Úprimne - pridávam sa k všetkým tým, ktorý "smekli klobouk" pred týmto článkom - konečne som po dlhom hľadaní na internete našiel stránku, na ktorej sa stretnem s článkami renomovaných (:-)) Tolkienológov a nie len s poznámkami typu: Arwen bola krásna lesná víla... a pod. Naozaj výborná práca, ďakujem.
P.S. V článku som postrehol, že Galadriel sa vo filme neobjavila... Nespomínam si presne (film som nevidel už aspoň 2 mesiace, hanba mi), ale mám pocit, že práve ona prijala spoločenstvo prsteňa v Lotholoriene, alebo nie?)

meresjeff, poidáno 14.10. 2002 8:16:41
to Borix:že je Bombadil Maia není IMHO nikde přesně napsáno. Dá se to ale vydedukovat z Gandalfových slov při loučení s Hobiy (před vymetenim Kraje). Nemám teď zrovna 3díl u sebe, ale je tom něco v tom smyslu, že Gandalf byl oblázkem který uvádí do pohybu ostatní, kdežto Bombadil oblázkem ,který zarůstá mechem.
Kdo má knihu po ruce může napsat přesné znění.

Borix, poidáno 13.10. 2002 11:17:38
Já bych měla ještě úplně jinou otázku:) Jak jste přišli na to, že Tom Bombadil je Maia? Na tohle téma jsem zažila hodně bouřlivých debat a tuto možnost jsme pokaždé úspěšně zavrhli. Problém je v tom, že nezbyla jediná, která by na starýho Toma zbyla a pasovala...Nemá na to někdo nějaký přesvedčivý názor nabo zdroj? V Silmarillionu jsme jasnou odpověď nenašli a v Nedokončených příbězích také ne...
Súlwen, poidáno 11.10. 2002 20:51:25
Nolofinwë: Možná bych se víc přikláněla k tmavé barvě Fingolfinových vlasů. Ch. Tolkien uvádí v rejstříku k Silmarillionu, že "Jedině on (Finarfin) a jeho potomci byli mezi noldorskými knížaty zlatovlasí po matce Indis, která byla Vanya." To si však skutečně odporuje s tím, že Idril byla zlatovlasá.
Neptala se spíš Eledhwen na praporce (znak) Fingolfina? Tvrdý oříšek :-)
Láďa: Také na tom zapracuji.

Nolofinwë, poidáno 11.10. 2002 20:13:13
Eledhwen: Co se týče barvy vlasů drahého Fingolfina, jsme na pochybách. Je možné, že měl tmavé vlasy a zlatovlasý byl z Finwëho domu pouze Finarfin a jeho potomci. Ale Fingolfin i Finarfin mají stejnou matku (zlatovlasou Indis), takže není vyloučeno, že Fingolfin byl také zlatovlasý. Tuto teorii podporuje také několik zmínek z různých zdrojů a například také Idril (která byla zlatovlasá a zároveň Fingolfinovou vnučkou). Jasnou odpověď se nicméně v kanonických zdrojích nedočteme, takže už to zůstává na fantazii.

Láďa: O návštěvě fóra jsem už uvažoval, ale dosud se mi nepodařilo vyvinout dostatečnou vůli, abych se do toho pustil. Budu se snažit co nejdříve.

Láďa, poidáno 11.10. 2002 13:04:08
Súlwen, Nolofinwe a další, nové Tolkienisty na Diskuzním fóru rádi přivítáme, navštivte jej :-)).
Eledhwen, poidáno 10.10. 2002 10:55:26
Nolofinwe, skládám poklony, tvé znalosti jsou dokonalý! Zdá se, že jsem přece jen našla spřízněnou duši. Btw, neznáš (nebo někdo jin) čirou náhodou praporce drahého Fingolfina?
Boromir, poidáno 9.10. 2002 21:10:01
Mimochodem já mám novou edici Dvou věží a tam je Legolas nakreslenej jako blonďák.
Katka, poidáno 9.10. 2002 16:23:33
Legolas, jeho otec Thranduil a jeho otec Oropher boli Sindarski elfovia (žiadni Noldor, ani lesní - Kniha nedokončených príbehov, kapitola Sindarská knížata lesních elfu - neviem dat na u kruzok,sory:) A v Hobitovi bol Thranduil naozaj zlatovlasy, tak tie spory nechapem...
Súlwen, poidáno 9.10. 2002 16:18:27
meresleff: Saruman měl při svém příjezdu do Středozemě skutečně havraní vlasy (Nedokončené příběhy). Bezva postřeh. Díky. Nicméně v PP už ho máme bělovlasého. Zbělel asi stářím nebo, že by přeci jenom závistí :-) Zajímavé je, že Gandalf byl již při svém příjezdu šedovlasý.
Monster: Ne, ne, Thranduil byl skutečně sindarského původu. "… před zbudováním Barad-dur však mnoho Sindar přešlo na východ a někteří si zbudovali říše v dalekých hvozdech, kde tvořili jejich lid vesměs lesní elfové. Jedním z takových byl Thranduil, král na severu Velkého zeleného hvozdu." (Dofatek B k Pánu prstenů) A když už jsem tak otevřela dávno zavřený šuplík své paměti, tak si vzpomínám, že Thranduilovy síně byly vlastně vystavěny podle vzoru Thingolova Mengrothu. Ach, jo - Za svůj omyl, který způsobuje zmatky, se ještě jednou hluboce omlouvám :-(

el, poidáno 9.10. 2002 12:40:26
Vyborny clanek a hlavne sqela zaminka otevrit Tolkiena a par veci si overit.Hura!!!:o))))
Monster, poidáno 9.10. 2002 12:31:11
Ja myslim, ze Thranduil nebyl ani Sinda, ale byl z lesnich elfu. Legolas mohl mit klidne svetle vlasy po otci ... jejich barva, pokud vim, neni nikde v knize uvedena.

K tem jazykum ... nedoporucuju nektere s tech ceskych slovniku ... jsou dost mizerne (vlastne ani jeden ze zde uvedenych), IMHO zatim nejlepsi slovnik je ten Laisin (a to dost mozna v celosvetovem meritku). Kazdopadne doporucuju se mrknout na jeji stranky (od Mondona se tam da dostat) a taky doporucuju mrknout se na to forum.

meresjeff, poidáno 9.10. 2002 8:25:07
musel bych to vyhledat, ale v koutku peměti mám, že Elfové z tTemného hvozdu byli plavovlasí, takže Legolas sedí:-).
Saruman byl po svém příjezdu ze Západu černovlasý (tohle je myslím v Dodatcích viz. Istari) proč zbělel to nevím -> asi závistí, že nemá červený prsten :-)))

pivli, poidáno 9.10. 2002 6:54:19
ad Súlwen:absolutně sqqqělééé!:))))
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 8.10. 2002 21:49:39
Nimrodel: tady na fóru probíhá přímo výuka elfštiny pod vedením Laisi Finwen, která je autorkou toho slovníku, na který dával Nolofinwë odkaz :o) tak se můžeš taky přidat
Súlwen, poidáno 8.10. 2002 21:45:22
Mimochodem, je zde ještě jedna postava, u které jsem si nebyla zcela jista: a to kníže Imrahil.
Súlwen, poidáno 8.10. 2002 21:42:35
Děkuji, děkuji. Samotnou mě překvapilo, že tento můj výplod bláznivé mysli vůbec někoho zaujal :-)
Za Thranduila se moc omlouvám. Po výhradách jsem byla nucena sáhnout po Tolkienově tvorbě a skutečně se zde uvádí, že Thranduil byl Sindar!!! Trochu jsem to pomotala s Noldorskou Galadriel. Teď už si ani s tou barvou vlasů nejsem jistá. Pro mě byl odjakživa Legolas černovlasý (možná mě ovlivnil obrázek od Inger Edelfeld). Tolkien se často o zbarvení vlasů téměř nezmiňuje a při popisu se zaměřuje pouze na nejvýraznější rysy postav. Například Faramirovy havraní vlasy jsou zmíněny až v Návratu krále.
Možná by věděl někdo, kdo má Pána prstenů čerstvě přečteného. Jaké vlasy měl Legolas? Berte to jako domácí úlohu :-)

Nimrodel, poidáno 8.10. 2002 21:19:49
Nolofinwë:Hantelë:-)
Nimrodel, poidáno 8.10. 2002 21:01:04
Nolofinwë, poidáno 8.10. 2002 20:54:51
Nimrodel, poidáno 8.10. 2002 20:32:54
Nolofinwë, poidáno 8.10. 2002 19:29:56
Nolofinwë, poidáno 8.10. 2002 19:26:04
Nothingness, poidáno 8.10. 2002 19:16:44
r-wen, poidáno 8.10. 2002 18:46:55
[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2020
Dne 4.11.2019 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 83
Pozvánka na TolkienCon 2019
Dne 12.11.2018 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 75
Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 69
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 187
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 311
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 281
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 55
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 53
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 160
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 262

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Znamení
DVD za 399,- či 499,- KčZasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 2471 - 75,77% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 30 - 0,92% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 104 - 3,19% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 0,77% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 301 - 9,23% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,46% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 16 - 0,49% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 52 - 1,59% ]
Spíše ne
[ 60 - 1,84% ]
Určitě ne
[ 187 - 5,73% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!